Drużyna Spolszczenia

Pełna wersja: Saigon
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Saigon - One Must Die (1985)

[Obrazek: R-2924902-1342361326-9898.jpeg.jpg]

tracklista:
1.And One Must Die 05:37
2.Black Sinner 05:16
3.Evil Night 03:39
4.Feel the Power 03:07
5.Live for Today 04:18
6.Under Attack 04:39
7.The Hunted One 04:20
8.Game of Mystery 04:53

rok wydania: 1985
gatunek: heavy metal
kraj: Szwecja

skład zespołu:
Anders Åhlund - śpiew
Roine Thörnell - gitara
Stefan Sköld - gitara
Mikael Berner - gitara basowa
Daniel Bjerkes - perkusja

SAIGON był jednym z zespołów szwedzkich odkrytych przez brytyjską wytwórnię Criminal Response z Kingston upon Hull, która w czasie swego krótkiego żywota wylansowała ze Szwecji także KEN HUE i SADWINGS. Może wylansowała to za duże słowo, bo w przypadku SAIGON słaba promocja spowodowała szybkie rozwiązanie zespołu założonego w roku wydania tej płyty, czyli w 1985.

Ta grupa z Söderhamn w odróżnieniu od licznych ekip ze Szwecji tego okresu, grała pure heavy metal, bez naleciałości hard rockowych czy speed metalowych. Spore są tu echa NWOBHM, ale raczej już takiego bardziej heavy niż rock, jaki zaczął pojawiać się około roku 1984 między innymi za sprawą CHATEAUX. Tempa tych kompozycji są zasadniczo średnie i umiarkowanie wolne, a klimat momentami ciężki i mroczny (Black Sinner, And One Must Die) także za sprawą mocnego brzmienia gitar. Najlepiej jednak grupa prezentuje się, co ciekawe, w numerach najszybszych, z wybornym Live for Today na czele. Tu ujawnia się wysoki stopień technicznego zaawansowania gitarzystów, którzy zresztą grają wyśmienite sola w każdej praktycznie kompozycji, w swobodnej ekspresyjnej manierze i z odrobiną apokaliptycznych stylizacji jak w And One Must Die. Ogólnie same kompozycje są dobre, ale często nie porywają i wydają się z lekka usypiające, jak Evil Night i Feel the Power. Jest tu także trochę amerykańskiego podejścia w rycerskim heavy metalu w Under Attack, jest także niedosyt zapadających w pamięć refrenów, no z pewnością poza tym z lekko pokręconego The Hunted One. Mocny i nastawiony na ekspozycję gitar Game of Mystery można uznać za protoplastę kompozycji, jakie po wielu latach tworzyły takie zespoły jak RAM czy PORTRAIT, surowe i posępne.

Produkcja jest wyjątkowo dobra i jest to chyba najlepiej wyprodukowany album z listy Criminal Response.
Mocnym punktem tej ekipy jest tu wokalista Anders Åhlund o nośnym i zdecydowanie metalowym głosie, którego jednak talent po rozwiązaniu zespołu nie został nigdzie wykorzystany. Zresztą i pozostali członkowie SAIGON nie pojawili się już na metalowej scenie.
Zespół nigdy nie zdobył większego uznania i zasadniczo został odkryty na nowo w dobie rozkwitu w Szwecji neotradycyjnego metalu i w pewnym sensie takie grupy jak RAM, STEELWINGS czy KATANA mniej lub bardziej świadomie poszły drogą SAIGON.


ocena: 7,5/10

new 3.11.2020