Drużyna Spolszczenia

Pełna wersja: Vavel
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Vavel - Vavel  (1986)

[Obrazek: R-4455088-1405415347-8032.jpeg.jpg]

tracklista:
1.Vavel 05:55
2.Follow Your Mind 03:27
3.Fight with Metal 03:31
4.Remember 05:12
5.Atomic Energy 04:16
6.Stand Up 02:47
7.Another Chance 07:41
8.Bach's Toccata by Vavel 04:35

rok wydania: 1986
gatunek: heavy metal/ epic hard rock
kraj: Grecja

skład zespołu:
Pavlos Gavrilidis - śpiew
Dimitris Andritsoudis - gitara
Karpos - gitara basowa
Kostas Kyriakidis - perkusja
Akis Simadopoulos - instrumenty klawiszowe


VAVEL z Thessalonik pojawił się na tworzącej się greckiej scenie metalowej dosyć niespodziewanie w roku 1986 i od razu z albumem "Vavel" wydanym przez popularną wytwórnię krajową Famous Music, która z metalowej muzyki rodzimych ekip przedstawiła jeszcze w tym czasie VICE HUMAN.

VAVEL stworzył zestaw kompozycji jak na owe czasy dosyć nowatorski, a zarazem osadzony w tradycji metalowej sztuki helleńskiej w obszarach epickich. Na pewno trzeba przyznać, że jest tu  dobry wokalista Pavlos Gavrilidis operujący swobodnie głosem w różnych rejestrach, w tym wysokich oraz ciekawie brzmią klawisze, sięgające stylistycznie do lat 70tych.
W znacznej mierze można powiedzieć także, że VAVEL jest prekursorem power metalu w Grecji między innymi za sprawą stylu gry perkusisty Costasa Kiriakidisa (także w SPITFIRE w tym czasie) i ogólnego kształtu i aranżacji szybkich dynamicznych kompozycji. Otwierający ten album Vavel tomix takiego właśnie power metalu i epickiego hard rocka z ciekawą partią klawiszową i może nieco zbyt przerysowanym i egzaltowanym wokalem Gavrilidisa. Ta uwaga do stylu śpiewania dotyczy zresztą całego albumu. Grecki epicki dramatyzm został pięknie wydobyty w Follow Your Mind i taki melodic power metal tak naprawdę zaczął się pojawiać w Grecji dopiero w XXI wieku.
Tak, udane są te utwory z bogatym, ale cofniętym planem klawiszowym i dynamit odpalają w szybkich fragmentach Fight with Metal, choć refren jest na dzisiejsze standardy bardzo naiwny, aczkolwiek true metalowy. Świetnie prezentuje się szybki i potoczysty, lekko zagrany, przebojowy i formalnie bogaty w części instrumentalnej Remember z kolejną interesującą partią klawiszową w neoklasycznym stylu. Zresztą także w kwestii neoklasycznych motywów jest VAVEL swoistym prekursorem w Grecji, gdyż prezentuje na zakończenie instrumentalny, całkiem dobrze zrealizowany Bach's Toccata by Vavel. Dużo interesującej perkusji w kroczącym Atomic Energy wolniejszym i dostojnym w surowym greckim stylu ze złagodzeniem całości w delikatnych wokalizach, ogólnie jednak jest tu trochę bałaganu formalnego i najbardziej zwracają uwagę pełne energii natarcia solowe gitarzystów. Bardzo dobrze śpiewa frontman w krótkim, zwartym speed/heavy/power metalowym Stand Up z fantastycznym "lordowskim" solem klawiszowym. Z cała pewnością do najbardziej wartościowych kompozycji na tej płycie należy epicki hard rock z elementami classic heavy Another Chance, piękny w gitarowych zagrywkach, subtelny w planie klawiszowym i poetycko nostalgiczny i sentymentalny. Taką muzykę grał w Grecji w tym czasie chyba tylko NORTHWIND.

Realizacja całości jest dosyć nierówna i mix nie jest do końca udany. Sound gitar jest zbyt rozmyty, trochę miejscami nawet trzeszczą, za to perkusja dobra, a klawisze bardzo stylowe w brzmieniu, choć gdyby były głośniejsze byłoby jeszcze lepiej. No, ale jest to produkcja na miarę i możliwości tamtych trudnych dla metalowej muzyki w Grecji czasów.

Może nie wizjonerski, ale na pewno świeży i naznaczony pomysłami jest ten album. Mimo to VAVEL nie zyskał popularności poza Grecją i zamilkł na kilkanaście lat, by ponownie przypomnieć o sobie nową płytą w roku 2003, a przy okazji zaprezentować także debiut "Vavel" na CD. Album "The Second Death" okazał się jednak zbiorem rozczarowujących kompozycji z obszaru melodic heavy/hard rock i nie odniósł sukcesu. Spowodowało to rozwiązanie zespołu jakiś czas później.


ocena: 7,7/10

new 11.11.2020