Drużyna Spolszczenia
Luca Sellitto - Wersja do druku

+- Drużyna Spolszczenia (http://druzynaspolszczenia.pl)
+-- Dział: MMS - RECENZJE (http://druzynaspolszczenia.pl/forumdisplay.php?fid=183)
+--- Dział: Heavy/Power/Melodic/Epic/Doom/Gothic... (http://druzynaspolszczenia.pl/forumdisplay.php?fid=186)
+---- Dział: L (http://druzynaspolszczenia.pl/forumdisplay.php?fid=198)
+---- Wątek: Luca Sellitto (/showthread.php?tid=2950)



Luca Sellitto - Memorius - 08.12.2019

Luca Sellitto - The Voice Within (2019)

[Obrazek: R-14579805-1577538407-1074.jpeg.jpg]

tracklista:
1.Second to None 04:28
2.Land of the Vikings 04:41
3.Étude 04:42
4.What If? 03:24
5.Shadows of Love 03:46
6.The Champion's Code 04:18
7.Into the Light 03:38
8.Tearful Goodbye 05:33

rok wydania: 2019
gatunek: neoclassical power metal
kraj: Włochy / International

skład zespołu:
Luca Sellitto - gitara, gitara akustyczna, instrumenty klawiszowe
oraz
Svante Henryson - gitara basowa, smyczki
Patrick Johansson - perkusja
i wokaliści
Göran Edman
Henrik Brockmann
Rob Lundgren


Luca Sellito to gitarzysta włoski znany z popularnego zespołu STAMINA. Tym razem postanowił nagrać album firmowany własnym nazwiskiem, który został wydany w grudniu 2019 przez Pride & Joy Music.


Luca daleko odchodzi od muzyki STAMINA i album "The Voice Within" wypełniają kompozycje w heroicznym stylu RISING FORCE Malmsteena z lat 80-tych, a wrażenie autentyzmu jest tym większe, że towarzyszą mu muzycy szwedzcy, którzy w tamtym czasie występowali  w ekipie Malmsteena (Svante Henryson i Patrick Johansson). Na płycie zaśpiewało trzech wokalistów znanych i cenionych, a o tym, że Edman także był związany z muzyką Malmsteena nikomu przypominać nie trzeba. Album zawiera także, wzorem płyt Yngwie także trzy kompozycje instrumentalne.
Sellitto do tej pory nie ujawniał swojego talentu do neoklasycznego shredu, który tu jest esencją muzyki i trzeba przyznać, że jego biegłość i wyczucie konwencji robi duże wrażenie. Tam, gdzie występuje w roli głównej (Étude, The Champion's Code, Tearful Goodbye) pokazuje nie tylko gitarowy pirotechniczny kunszt, ale i umiejętnie buduje czytelną, łagodną narrację w The Champion's Code oraz przywiązanie do romantycznej, instrumentalnej tradycji szwedzkiej szkoły stworzonej przez Guitar Hero Malmsteena w Tearful Goodbye. Piękna kompozycja!
Do wysokiego poziomu wykonania dostosowali się także wokaliści. W dumnym epickim power metalowym Land of the Vikings dał popis Göran Edman i to porywający atak Sellitto i Edmana w tradycji albumu "Marching Out", choć ogólnie Luca Sellitto trzyma się nieco chłodniejszej w neoklasycznym przekazie konwencji i zbliża się do MEDUZA, MAJESTIC i STORMWIND. Tak, te inspiracje nie ograniczają się tylko do Malmsteena.
Henrik Brockmann (ex ROYAL HUNT i EVIL MASQUERADE) zaśpiewał w bardziej rockowej kompozycji What If?, która jest przykładem wysokiej klasy AOR  i zaśpiewał z pasją, którą słychać zwłaszcza w przebojowym refrenie. Szlachetny i elegancki AOR. Główny ciężar w kwestii wokalnej powierzony został Robowi Lundgrenowi, który w tym roku zaliczył już bardzo udany występ w hiszpańskim REVEAL. To on pojawił się w niełatwych wykonawczo, neoklasycznych, szybkich kompozycjach i zaśpiewał z ogromną pewnością siebie, dosyć wysokim głosem, wykorzystując swoje doświadczenia ze współpracy z chińskim BARQUE OF DANTE. Wybornie się prezentuje wirtuozerski Second to None, wyrafinowany i pełen emocji Shadows of Love. To nowa neoklasyczna klasyka, że tak powiem. Natomiast szkoda, że na płycie znalazł się dosyć trywialny numer power metalowy z elementami hard rocka Into the Light, który jakoś tu za bardzo nie pasuje, choć został zagrany, jak i wszystko inne, na znakomitym poziomie.
Klawisze dawkowane są oszczędnie, na malmstenowskim poziomie wykorzystania, bas jest interesująco wykorzystany jako instrument zdecydowanie wspierający gitarę, a perkusja to oczywiście klasyczny styl Johanssona, jaki prezentował grając w RISING FORCE. Bardzo dobre jest brzmienie i choć album był nagrywany we Włoszech, to chłodny i krystaliczny sound instrumentów, to także styl szwedzki. Obok Luca drugim współtwórcą soundu jest Fabio Calluori z włoskiego HEIMDALL.

Neoklasycznego power metalu jest ostatnio coraz mniej i każda nowa płyta w tym podgatunku jest bardzo ważna i godna uwagi. Szczególnie, jeśli jest tak znakomita pod każdym względem, jak zaprezentował to Luca Sellito.
Wyborny album przywodzący nostalgiczne wspomnienia najlepszych lat szwedzkiego neoclassical metalu.

ocena: 9,5/10

new 8.12.2019