Klasztor... Co dalej z Baltasarem?
#1
Skończyłem Klasztor 2 i jestem pod ogromnym wrażeniem tak dopracowanej i dobrze napisanej fabuły. Mam kilka refleksji.

1. Jak tak naprawdę działał mrok? Czym był? Jak powstał? Wiemy, że nie stworzyli go Gwardianie, jedynie go wykorzystali. Nie pamiętam, czy w uniwersum ,,Klasztoru" istniało jakieś piekło albo coś takiego, ale Mrok miał być więzieniem dla ŻYJĄCYCH zbrodniarzy. Kto więc go stworzył? I jak działał? Hadlar mówi, że dusze uwięzionych nie opuszczą ciała, ale jednocześnie wiemy, że wiele osób umarło w tym miejscu. Czyli jak należy rozumieć te stwierdzenie? Zmarli w tym miejscu wrócą jako nieumarli? Po pewnym czasie powrócą? Pozostaną w uśpieniu? Nie umrą dopóki ktoś ich nie zabije?

2. Co się stało z Viniciusem? Jego los chyba nie był wyjaśniony. Nigdy się nie obudził? Obudził się i zmarł z jakiegoś powodu? Zabili go Gwardianie?

3. Ciekawi mnie Zenito... Baltasar mówi, że nie do końca wierzy w jego historię. No cóż, faktycznie jest dość niewiarygodna, ale Inkwizytor nie kwestionował słów nikogo, tylko tego jednego. Czy jest to jakiś foreshadowing przed 3 częścią? Zasugerowanie czegoś?

4. Najbardziej szkoda mi tego, że nie rozwinięto wątku ucznia Heldara, który zginął w Mroku i miał na imię Baltasar. Zastanawia mnie, czy może nasz bohater to jakaś jego reinkarnacja? On w odrodzonej wersji?

5. Tak na dobrą sprawę Gwardianie w przynajmniej pewnym stopniu mieli racje, bo pozbywali się zbrodniarzy. Oczywiście, zabijanie niewinnych było karygodne, ale to nie zmienia faktu, że Mrok był w pewnym sensie uzasadnioną karą. Baltasar doprowadził do masowej ucieczki więźniów... I przy okazji zamordował wielu członków zakonu. Czy to nie czyni go zbrodniarzem? Czy będzie musiał odpowiedzieć za to co robił w 3 części?

6. Dlaczego Baltasar został uwięziony? Mam dwie teorie:

A) Został uwięziony niewinnie.
B) Został uwięziony jako kara za udział w wydarzeniach w 1 części Klasztoru. Moim zdaniem świadczy o tym fakt, że ,,Rycerz Pana" przyszedł za nim.

Z góry dzięki za odpowiedź :D
Odpowiedz
#2
No i ktoś bardzo głęboko i filozoficznie podszedł do tematu... :)


Cytat: 1. Jak tak naprawdę działał mrok? Czym był? Jak powstał? Wiemy, że nie stworzyli go Gwardianie, jedynie go wykorzystali. Nie pamiętam, czy w uniwersum ,,Klasztoru" istniało jakieś piekło albo coś takiego, ale Mrok miał być więzieniem dla ŻYJĄCYCH zbrodniarzy. Kto więc go stworzył? I jak działał? Hadlar mówi, że dusze uwięzionych nie opuszczą ciała, ale jednocześnie wiemy, że wiele osób umarło w tym miejscu. Czyli jak należy rozumieć te stwierdzenie? Zmarli w tym miejscu wrócą jako nieumarli? Po pewnym czasie powrócą? Pozostaną w uśpieniu? Nie umrą dopóki ktoś ich nie zabije?

Myślę, że gracz ma prawo po swojemu to interpretować, stąd pewne niedomówienia.
Jeśli spojrzymy na horror europejski czy azjatycki, tam bardzo dużo pozostawia się wyobraźni gracza/widza, pobudzana jest celowo obrazami wieloznacznymi i rozmytymi.
Gdybym zaczął  tłumaczyć czym jest Mrok, zatracona by została idea tej wieloznaczności właśnie. Zdradzę jednak, że zamysł fabuły w tym zakresie był we wstępnej fazie produkcji zupełnie, no może prawie zupełnie inny iw pewnym momencie ta fabuła zaczęła żyć własnym życiem...

Cytat:2. Co się stało z Viniciusem? Jego los chyba nie był wyjaśniony. Nigdy się nie obudził? Obudził się i zmarł z jakiegoś powodu? Zabili go Gwardianie?

Nie chcieliśmy go zabijać. Był w pewnym sensie postacią tragiczną, w sumie niejednoznaczną nawet... Niepospolita postać kończy w niepospolity sposób.



Cytat:3. Ciekawi mnie Zenito... Baltasar mówi, że nie do końca wierzy w jego historię. No cóż, faktycznie jest dość niewiarygodna, ale Inkwizytor nie kwestionował słów nikogo, tylko tego jednego. Czy jest to jakiś foreshadowing przed 3 częścią? Zasugerowanie czegoś?

Zenteno. Tak, jest to w pewnym sensie przyczynek do III części. Ja mu osobiście trochę wierzę i trochę nie wierzę. Geniusz zbrodni technicznej o wybujałym ego, ale prawda, coś by się wyjaśniło w III części na pewno. Długo zwodził i wodził za nos, czyż nie?


Cytat:4. Najbardziej szkoda mi tego, że nie rozwinięto wątku ucznia Heldara, który zginął w Mroku i miał na imię Baltasar. Zastanawia mnie, czy może nasz bohater to jakaś jego reinkarnacja? On w odrodzonej wersji?

Reinkarnacja może nie, ale Heldar traktował Inkwizytora tak jak tamtego młodego mnicha. Czuł się winny, że tamtego Baltasara nie zdołał uratować i dlatego za wszelką cenę chciał ocalić tego. Szlachetnie, choć do ostatniej chwili ważyły się jego scenariuszowe losy.... Chociaż, kto wie,,,

Cytat:5. Tak na dobrą sprawę Gwardianie w przynajmniej pewnym stopniu mieli racje, bo pozbywali się zbrodniarzy. Oczywiście, zabijanie niewinnych było karygodne, ale to nie zmienia faktu, że Mrok był w pewnym sensie uzasadnioną karą. Baltasar doprowadził do masowej ucieczki więźniów... I przy okazji zamordował wielu członków zakonu. Czy to nie czyni go zbrodniarzem? Czy będzie musiał odpowiedzieć za to co robił w 3 części?


Bardzo dobre pytanie. Czy miał jednak wyjście? Moim zdaniem, nie.


Cytat:6. Dlaczego Baltasar został uwięziony? Mam dwie teorie:

A) Został uwięziony niewinnie.
B) Został uwięziony jako kara za udział w wydarzeniach w 1 części Klasztoru. Moim zdaniem świadczy o tym fakt, że ,,Rycerz Pana" przyszedł za nim.
W rozmowie z Heldarem tez pojawia się ta kwestia.
jeśli A) to cóż, te teleporty też były zawodne wpadali w nie ludzie przypadkowi
jeśli B) to trzeba by znaleźć tę winę w grze... pewnie coś by się znalazło - ale  Rycerz Pana przyszedł może jako likwidator ostatniego świadka, a nie jako wytwór jego sumienia?
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości