Francuska scena powermetalowa -stan na 2010
#1
Aktualnie power metalowa scena francuska ze znaczącym dorobkiem płytowym reprezentowana jest dosyć skromnie.Zapewne najbardziej znane zespoły to HEAVENLY , który przedstawił ostatnio płytę "Carpe Diem" w 2009 roku oraz ADAGIO , grający bardziej progresywnie i heavy power metalowy NIGHTMARE.
Płyt tych dwóch ostatnich można najprawdopodobniej oczekiwać w roku przyszłym.
Niemniej znany symfoniczny FAIRYLAND klawiszowca Phila Giordana , założony w 2003 roku obecnie stanowi jego projekt jednoosobowy , wspierany przez muzyków sesyjnych. Giordiana nie przewiduje na razie ani budowania stałego składu , ani też wydania nowej płyty po "Score to a New Beginning" (2009).
Podobno nowa płytę szykuje ALKEMYST , gdzie wokalistą jest Roberto "Ramon" Messina (także SECRET SPHERE) jak na razie jednak bliższych szczegółów brak.Warto również wymienić w tym gronie INVICTUS , który nagrał w 2009 interesujący album "Persecution" z pogranicza heavy ,power i progresywnego melodyjnego metalu.
Zaplecze prezentuje się raczej skromnie a wiele grup boryka się z trudnościami w skompletowaniu składu.
Z power metalowym DEAFENING SILENCE ponownie rozstał się gitarzysta Stephane Koltes . Mimo to zespół nadal pracuje na trzecią swoją płytą,z nadziejami na jej prezentację w roku 2011.
DYSLESIA z kolei od początku roku 2010 pozostaje bez perkusisty po odejściu w styczniu Francoisa Briska .Ucichło także o nowej płycie zapowiadanej na ten rok.
Wokalista Gérard Fois powoli odbudowuje power metalowy ETERNAL FLIGHT , po jego faktycznym rozpadzie w 2009 roku. W roku bieżącym pozyskał gitarzystę Juliena Bouviera , nagrywane są także przy współudziale zaproszonych partie różnych instrumentów w nowych kompozycjach , jakie mają się pojawić na zapowiadanej na rok przyszły płycie. Wśród gości Mark Mc Gee , amerykański gitarzysta , który zastąpił w 1986 Vinnie Moore'a w VICIOUS RUMORS . Nagrał on we wrześniu sola do czterech numerów .Wcześniej partie perkusji na ten LP nagrał Brazylijczyk Ricardo Confessori znany z ANGRA i SHAMAN.
Mimo różnych problemów w roku 2010 ukazało sie kilka albumów z power metalem z Francji.
HOLY PAIN przedstawił LP "Rebellion" (marzec 2010) z mieszanką metalu progresywnego i power metalu
[Obrazek: 275792.jpg]

Zadebiutował także SILENT FALL płytą "Otherwise" 2 lutego 2010 z melodyjnym heavy power metalem
[Obrazek: 263523.jpg]
oraz PRYDE - "Absence of Light" (20.10,2010) z melodyjnym power metalem progresywnym.
[Obrazek: 263876.jpg]
Nieźle ma się scena symfonicznego power metalu z wokalem żeńskim. W ostatnich latach pojawiło się kilka zespołów , reprezentujących co prawda różny poziom , ale co najmniej przyzwoity . Grupy te bazują głównie na dokonaniach FAILRYLAND i do najważniejszych należą WILDPATH ( dwa LP w tym "Non Omnis Moriar" z 2009 roku)
oraz KERION , który nowy , drugi LP "The Origins" wydał w roku bieżącym

[Obrazek: 275700.jpg]

Druga płytę w dorobku ma także AUSPEX .
"Heliopause" ( 10.10.2010)

[Obrazek: 283621.jpg]
W roku ubiegłym zadebiutował natomiast ASYLUM PYRE.
Ja widać aktualna francuska oferta power metalowa jest bardzo skromna. Mało wiadomo o zespołach , którym jak dotąd nie udało się podpisać żadnych kontraktów płytowych i nie zdołały również wydać swoich nagrań jako self release. Nadal na rodzimym rynku większość oferty wydawniczej pozostaje w gestii znanej formy Brennus.
Aktualna kondycja francuskiej sceny tego gatunku raczej wyklucza znaczący wzrost jej znaczenia w ciągu kliku najbliższych lat , co się jednak od czasu do czasu pojawia jest zazwyczaj warte uwagi, szczególnie dla tych którzy lubią pewna dawkę elegancji i progresywności w muzyce power metalowej.
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości