Thomas Vikström
#1
Thomas Vikström zaliczany jest do najbardziej cenionych wokalistów sceny melodyjnych odmian metalu. Wiecznie w rozjazdach, często odwiedza Amerykę Południową, pasjonuje się sportami samochodowymi i chętnie dzieli z ludźmi swoimi wrażeniami w wywiadach i prowadzonym przez siebie blogu.
Jest synem Svena-Erika Vikströma ,śpiewaka operowego ze Sztokholmu, sam zresztą także
próbował swoich sił na operowej i teatralnej scenie od 1990 i wystąpił w roli głównej w dziele "Hoffman’s Adventure" w roku 1991. Równocześnie jednak oddawał się swoim pasjom związanym z muzyką rockową i już kilka lat wcześniej pod pseudonimem Tommy Senseless śpiewał w glam rockowej formacji OCTAGON. W 1987 dołączył do zespołu SCANINAVIAN DYNAMITE, który pod nową nazwą TALK OF THE DOWN wydał płytę "Talk of the Town" z muzyką AOR w roku następnym.
Płyta cieszyła się dużym zainteresowaniem jednak zespół rozpadł się w 1990 a Vikström połączył siły z byłym gitarzystą A.T.C. Tommy Denanderem w zespole SPEEDY GONZALES.Grupa ta jednak nic nie zdziałała i rozpadła się a Vikström nieoczekiwanie otrzymał swoją życiową szansę w słynnym CANDLEMASS. W owym czasie lider CANDLEMASS Leif Edling po zwolnieniu Messiaha Marcolina rozglądał się za rockowym głosem bardziej pasującym do heavy metalowej koncepcji kolejnej płyty, słyszał Thomasa i uznał ,że będzie on idealnym kandydatem.
Vikström nie zawiódł i na albumie "Chapter VI" z maja 1992 zaśpiewał wyśmienicie, bez tremy i żadnych obciążeń, przyczyniając się walnie do sukcesu tego LP.

[Obrazek: 1244.jpg]
Niestety wkrótce potem w CANDLEMASS zaczęło się dziać źle i wokalista zdążył już tylko zaśpiewać cztery covery starych szwedzkich piosenek na nietypowej dla CANDLEMASS EP "Sjunger Sigge Fürst" w 1993 roku. W roku następnym zespół został rozwiązany i Thomas został na lodzie. Potem w latach 1995-1997 pojawił się na trzech albumach fińskiej grupy rockowej BRAZEN ABBOT kierowej przez osiadłego w Finlandii bułgarskiego gitarzystę Kotzeva. Pojawił się tu niejako w zastępstwie Görana Edmana i Joe Lynn Turnera, którzy z racji innych obowiązków nie byli w stanie zaśpiewać we wszystkich kompozycjach. Ogółem Thomas pojawił się ośmiu utworach na LP "Live and Learn" (1995) "Eye of the Storm" (1996) i "Bad Religion" (1997).
W 1997 zawędrował do Berna w Szwajcarii gdzie z założonym rok wcześniej SILENT MEMORIAL nagrał album "Cosmic Handball" wydany jednak w tym czasie tylko w Japonii w 1998 roku. Tym razem pokazał klasę w repertuarze z obszarów metalu progresywnego, wysmakowanym, melodyjnym ale złożonym i dosyć odległym od tego co wokalnie prezentował wcześniej. Płyta, choć w Japonii popularna nie przyniosła zespołowi większego sukcesu gdzie indziej i Thomas niebawem z tą ekipą się pożegnał.Warto dodać że płyta ukazała się w zremasterowanej wersji w roku 2009 i dotarła do znacznie szerszej publiczności

[Obrazek: 147472.jpg]

Następnie ponownie wrócił na deski sceniczne i zagrał rolę Johna w musicalu "Miss Saigon" w latach 1997 -1998 do momentu gdy w grudniu sztuka zeszła z afisza.
W tym samym niemal czasie szwedzki czarodziej gitary Thomas Wolf postanowił całkowicie zreformować swój neoclassical melodic metalowy zespół STORMWIND i w 1999 Vikström na stałe dołączył do tej grupy.
Można powiedzieć ,że tu w pełnej okazałości ujawnił się jego talent do śpiewania zarówno chwytliwych melodic metalowych kawałków, jak i wzruszających ballad. Doskonale odnalazł się również w trudniejszych wykonawczo kompozycjach neoklasycznych i czas spędzony w STORMWIND z pewnością należy do ważniejszych rozdziałów w jego muzycznej karierze.
W sumie zaśpiewał na czterech płytach studyjnych
"Heaven Can Wait" 1999
[Obrazek: 20863.jpg]

"Resurrection" (2000)
[Obrazek: 17666.jpg]

"Reflections" (2001)
[Obrazek: 17668.jpg]

"Rising Symphony" (2003)
[Obrazek: 20864.jpg]
oraz koncertowym Legacy z 2004 roku, gdzie potwierdził swoje wysokie umiejętności w kompozycjach zarejestrowanych na żywo.
W tym tez czasie nawiązał współpracę z długowiecznym ale pozbawionym wokalisty zespołem DARK ILLUSION ze Sztokholmu, którego doświadczonych muzyków wsparł swoim głosem na ich pierwszej demo EP "For Just Another Night" w 2003 roku.
Przygoda ze STORMWIND kończyła się powoli i jego działalność została w końcu niebawem przez Wolfa zawieszona bezterminowo.
Vikström zaśpiewał następnie na pierwszej płycie DARK ILLUSION Beyond the Shadows (2005) i ponownie zachwycił w mieszanym hard rockowo - heavy metalowym repertuarze w tradycji lat 80-tych.

[Obrazek: 97871.jpg]

W roku 2006 ponownie skrzyżowały się muzyczne drogi Vikströma i gitarzysty Tommy Denandera przy okazji nagrania drugiej płyty projektu All Stars DEACON STREET"II".
Thomas w doborowym towarzystwie zaśpiewał tu w trzech utworach : "Leann", "(Kill Us) On Another Day" i "Action" swobodnie i na luzie w atrakcyjnym rockowym/AOR repertuarze.
[Obrazek: deaconstreet_ii.jpg]

W tym samym roku pojawił się także w składzie nowego zespołu mutiinstrumentalisty Markusa Sigfridssona 7DAYS, grającego melodyjny progresywny power metal z nurtu christian. Płyta "The Weight of the World" choć zaśpiewana dobrze, pod względem muzycznym oferowała niezbyt wiele i sukcesu nie odniosła, niemniej Vikström i w późniejszym czasie kontynuował współpracę z Sigfridssonem przy okazji nagrania następnego albumu.

[Obrazek: 130896.jpg]

Od tego czasu Thomas Vikström zaczął się zwracać głównie w kierunku melodyjnego metalu o cechach progresywnych i nieprzypadkowo dołączył do fińsko-szwedzkiego zespołu MEHIDA przy czym jednak pierwsza płyta tej grupy "Blood & Water" z 2007 roku gdzie zaśpiewał była niepokojąca i duszna w skomplikowanych aranżacjach klawiszowych lidera Harkina i Thomas musiał się tu wykazać spora elastycznością i biegłością aby nie zostać za bardzo zepchnięty na dalszy plan.

[Obrazek: 167095.jpg]

Melodyjnego rocka i AOR jednak nie porzucił i wspaniale zaśpiewał na debiucie szwedzkiego bandu COVERED CALL do którego dołączył w roku 2007. Płyta "Money Never Sleeps" ukazała się w styczniu 2009 roku i zespół przebojem wdarł się do czołówki ulubionych bandów z melodyjnych obszarów rocka w Szwecji. To może mniej znana wśród fanów metalu formacja ale dla miłośników talentu Thomasa pozycja obowiązkowa.Zresztą muzycznie dużo tu punktów stycznych z melodic metalem w czystej postaci. No i pełen elegancji wokal Vikstroma w wybornej formie.

[Obrazek: coveredcall-moneyneversleeps.jpg]

W tym owocnym roku dla teraz bardzo zajętego i rozchwytywanego wokalisty pojawiły się jeszcze trzy płyty z nim w roli głównej .
Po raz drugi zaśpiewał w DARK ILLUSION tym razem w bardziej power metalowym repertuarze."Where the Eagles Fly" nie zawierała tak przykuwających uwagę utworów jak debiut a rola Vikstroma poniekąd ograniczyła się do odśpiewania stosunkowo prostych wykonawczo numerów jednak i tym razem włożył w to sporo serca, podciągając ogólny poziom.Z pewnością nie jest to jednak występ wnoszący wiele do jego muzycznego dorobku.

[Obrazek: 255827.jpg]

Inaczej ma się sprawa z drugim LP MEHIDA"The Eminent Storm", który także pojawił się w tym samym miesiącu, czyli listopadzie.
Tym razem Thomas Vikström pokazała się z zupełnie innej strony, jako wokalista stonowany, zdecydowanie nastawiony na wyrażenie emocji w pełnych melancholii i zadumy delikatnie zagranych melodic metalowych metalowych kompozycjach. Aktorskie wykonanie i głębia przekazu doprawdy momentami poruszająca.

[Obrazek: 256945.jpg]

Podróże do Argentyny zaowocowały także nawiązaniem współpracy z nowo powstałą grupą melodic heavy metalową ENLIGHTED gitarzysty Rodrigo Gudiña z Buenos Aires i w grudniu 2009 Thomasa można było już usłyszeć na pierwszej EP tego zespołu "Time to Fly".
Płyta została udostępniona bez ograniczeń w wersji digital i forma i zaangażowanie Vikstroma są tu zadziwiające.
link do tego wydawnictwa
http://www.dontpaymusic.com/enlighted/home.php?vid=Li0OyOtGT1I

Także w roku 2009 wokalista dołączył na stałe do słynnego symphonic metalowego szwedzkiego THERION, z którym na koncertach współpracował już od roku 2007.

Rok 2010 okazał się dla Thomasa Vikströma równie ważny, jeśli nawet nie bardziej. W THERION zaśpiewał główne partie na kontrowersyjnym albumie "Sitra Ahra" i chyba nie było dotąd LP z jego udziałem, który wyzwał by tyle sporów i rozbieżnych opinii. Sam Thomas jednak w tym nietypowym metalowo repertuarze pokazał się jak zwykle z najlepszej strony.

[Obrazek: 277877.jpg]

Za to w mało interesującym mixie z pogranicza power metalu, metalu progresywnego i symfonicznego na drugiej płycie 7DAYS "Into Forever" wtopił się w szary tłum pozostałych śpiewaków i nie błysnął niczym w tych utworach gdzie go można usłyszeć. To zapewne najmniej udany LP gdzie wystąpił na przestrzeni całej swojej kariery.

[Obrazek: 284518.jpg]

Zadziwił natomiast na wydanym w tym samym roku ale nagrywanym wcześniej, nieco z doskoku i z problemami drugim LP włoskiego STEEL SEAL grającego melodyjny heavy metal "Redemption Denied".

[Obrazek: 285419.jpg]

Tego po prostu trzeba posłuchać. Thomas wspiął się na sam szczyt i dał z siebie wszystko przyćmiewając D.C Coopera, który zaśpiewał na debiucie tej niezwykłej formacji.
Również w roku 2010 przyjął zaproszenie jako główny wokalista na debiucie solowym włoskiego gitarzysty Tommy'ego Vitaly"Just Me" gdzie zaśpiewał w kilku przeważnie melodic power metalowych kompozycjach, których średni poziom nie pozwolił mu jednak rozwinął skrzydeł do końca.

[Obrazek: 284354.jpg]

Thomas Vikström udziela się również chętnie jako gość na koncertach i na albumach różnych zespołów, i można by stworzyć spora kolekcję takich nagrań. Szczegółowe wymienienie wszystkiego wykracza jednak poza ramy tego skromnego opracowania.
Na pewno znajdzie się w nim jednak miejsce na uzupełnienia i ciąg dalszy bo Thomas Vikström nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.Z pewnością usłyszymy go na wielu płytach ze wspaniałą metalową i rockową muzyką.
Najlepsze nadal przed nami.
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości