Cerebus
#1
Cerebus  - Too Late To Pray (1986)

[Obrazek: R-2194473-1297587196.jpeg.jpg]

tracklista:
1.Running Out of Time 03:08
2.Taking Your Chances 03:48
3.Distant Eyes 04:34
4.Too Late to Pray 06:48
5.Rock the House Down 04:18
6.Catch Me If You Can 05:35
7.Talk Is Cheap 03:34
8.Longing for Home 06:27

rok wydania: 1986
gatunek: Heavy/power metal
kraj: USA

skład zespołu:
Scott Board - śpiew
Chris Pennell - gitara
Andy Huffine - gitara
Eric Burgess - gitara basowa
Joby Barker - perkusja

CEREBUS z Greensboro w Karolinie Północnej powstał w roku 1984, bo przecież także Greensboro powinno mieć swój USPM zespół, prawda?

Kalifornijska wytwórnia New Renaissance Records wydała debiut tej grupy w roku 1986 i Greensboro mogło być dumne ze swojego zespołu. W przeciwieństwie do niezliczonej plejady grup wyrosłych na fali entuzjazmu budowania w USA metalowej sceny i grających miernie CEREBUS przedstawił atrakcyjny, dynamicznie zagrany USPM, nie wstydząc się zapadających w pamięć melodii i nie epatując bezmyślną metalową prymitywną agresją. Zaprezentowali zwarte kompozycje o dużym ładunku ekspresji i pewną fascynacją rytmiką NWOBHM i takie numery jak Running Out of Time i Catch Me If You Can to przykłady na znakomite kompozycje USPM, nastawione na ekspozycję melodii. Potężne speed/power partie z solami gitarowymi w Catch Me If You Can zdecydowanie najwyższej klasy! Zresztą, także w instrumentalnym Talk Is Cheap gitarzyści, ale przede wszystkim basista (fenomenalne pochody Erica Burgessa!), wykazują sporo inwencji.  
Epicko poczynają sobie w dumnym i zbudowanym na pięknej melodii Distant Eyes i tu zbliżają się do heroicznych bandów rodzaju EXXPLORER, a to że potrafią stworzyć także bardziej posępny klimat pokazują w Too Late to Pray, który jednak rozkręca się w ramach tej klimatycznej narracji muzycznej nieco zbyt długo. Wokalista Scott Board śpiewa bardzo dobrze, przypominając dosyć wysokim głosem zarówno brytyjskich frontmanów jak i amerykańskich w doskonałych górkach, w ekstatycznej manierze USPM. Dwie gitary atakują pewnie, a sola grane są z polotem i rock metalowym żarem. Zero glamu, tylko heavy metal! Być może pewne drobne ślady rock arena metalu zawierają w sobie zupełnie przyzwoite lżejsze kompozycje Taking Your Chances i Rock the House Down, zagrane dosyć chłodno. Za to sporo ciepłego refleksyjnego klimatu zawiera długi semi-balladowy song Longing for Home, świetnie zaśpiewany przez Boarda, okraszony pełnymi dramatyzmu solami gitarowymi.
W Europie ten LP ukazał się nakładem niemieckiej U.S.Metal Records z bardzo dobrym dynamicznym bonusowym She Burns.

Produkcja jest raczej przeciętna i to jeden z gorzej wyprodukowanych albumów New Renaissance Records z tego okresu, co jednak nie jest winą zespołu i w niewielkim tylko stopniu obniża wartość odbioru samej muzyki.
W następnych latach CEREBUS zwrócił ku nieco łagodniejszej rock/metalowej muzyce.
Koleje losu CEREBUS były podobne jak wielu innych grup lokalnych z USA i po nagraniu mini LP "Regression Progression" w roku 1991 zespół został wkrótce rozwiązany wobec problemów organizacyjnych.
W roku 2017 zespół został reaktywowany z nowymi gitarzystami oraz Scottem Boardem, wydając rozszerzone wersje swojego debiutu oraz kompilacyjny CD "From Beyond the Vault Door" stanowiący zestaw nagrań demo z lat 80-tych.


ocena: 8,5/10

new 4.01.2020
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości