Absolva
#1
Absolva - Flames of Justice (2012)
[Obrazek: 357389.jpg?5738]

tracklista:

1.Flames of Justice 03:56
2.Hundred Years 03:50
3.Code Red 04:44
4.It Is What It Is 03:37
5.Breathe 04:01
6.State of Grace 02:22
7.From Beyond the Light 05:47
8.Free 07:30
9.Love to Hate 03:58
10.Only When It's Over 05:04
11.Empires 06:52

rok wydania : 2012
gatunek: heavy/power metal
kraj : Wielka Brytania

skład zespołu:
Chris Appleton - śpiew, gitara
Tom Atkinson - gitara
Dan Bate - gitara basowa
Martin McNee - perkusja

Gdy wreszcie w roku 2012 Chris Appleton, zawiesił (mam nadzieję, że na zawsze), działalność jednego z najgorszych heavy metalowych bandów jaki nosiła brytyjska ziemia, czyli FURY UK, narodziła się ABSOLVA.
Do Appletona i McNee w Manchesterze dołączyli Atkinson i Bate i już w listopadzie tego samego roku zespół zaprezentował swój debiutancki album "Flames of Justice".
Nie można powiedzieć, że ABSOLVA nagle zbudowała coś z niczego. To co tu grają, jest z pewnością osadzone na fundamencie ostatniego LP FURY UK "A Way Of Life" z 2010, tyle że pewne rzeczy zostały gruntownie przemyślane.
Dołożono więcej konkretnych melodii, dołożono dużo, dużo więcej rozpoznawalnych refrenów, no i Appleton zaczął śpiewać pewniej, jaśniej, nieco lżej i bez maniery ulicznego chuligana. Brzmienie pozbawiono zastałego brudku, nadając gitarom ciężki, lekko rozmyty głęboki sound. Co najważniejsze wprowadzona zostala druga gitara i teraz puste przestrzenie zostały wypełnione, pojawiły się lepsze lub gorsze pojedynki gitarowe i duety.
W stylistyce ABSOLVA podpatrzyła nieco u późnego SAXON, niem wzięła niczego z rycerskiego heavy i power UK XXI wieku i generalnie stworzyła pewien własny, rozpoznawalny styl, charakteryzujący się lekką monotonią przekazu.
Na tej płycie znalazło się kilka godnych uwagi kompozycji, wśród których na pewno należy wymienić takie dynamiczne heavy/power metalowe numery jak saxoński Flames of Justice, czy potoczysty Empires z nośnym refrenem i niemal rockowy chórkami. Przykładem na przyłożenie się do melodii w kompozycji dosyć typowej dla FURY UK jest Breathe.
Gdzieś tam w Code Red,  It Is What It Is dochodzą echa JUDAS PRIEST z XXI wieku. Można też zauważyć, że wchodzą na ciężkie duszne heavy/power metalowe obszary szwedzkie (TAD MOROSE  Breedem) w From Beyond the Light.
W długim Free grają w wolnym tempie, budując klimat surowo i niemal beznamiętnie bardzo dobrym wokalem Appletona i zwalistymi riffami gitarowymi. Bardzo ładnie przechodzą do części klimatycznej, niemal space rockowej i numer rozkwita w dramatycznej solówce gitarowej.
Proponują także przebojowy Love to Hate, w oprawie ciężkich heavy/thrashowych riffów w zwrotkach i tu jest dyskretny powrót do stylu debiutu FURY UK, oczywiście o dwie klasy wyżej. Wreszcie Appleton umieszcza płycie porządny song balladowy Only When It's Over, gdzie śpiewa znakomicie, a sam numer jest poruszający i głęboko osadzony w tradycji NWOBHM lat 80tych.

Pochwała za solówki gitarzystów. Wreszcie Appleton zagrał po latach coś sensownego w tym zakresie, zresztą Atkinson wcale nie jest gorszy. Bardzo dobrze spisał się Dan Bate. Jego basy są solidną podbudową rytmiczną, zważywszy na to, że McNee nadal niczym się nie wyróżnia.
Produkcja jest bardzo dobra i może tylko ustawienie perkusji zbyt podobne do tej z FURY UK i czasem jest gorzej słyszalna wśród potężnych gitar.

ABSOLVA przełamała demony przeszłości dręczące FURY UK przez dziesięć lat.
To bardzo dobry album z brytyjskim i to zdecydowanie brytyjskim heavy/power metalem, gdzie wszystkie niedostatki muzyki FURY UK zostały skutecznie usunięte.

ocena 8/10

new 7.08.2018
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości