Steel Engraved
#1
Steel Engraved - Steel Engraved (2019)

[Obrazek: R-13282728-1551370705-9815.jpeg.jpg]

tracklista:
1.Where Shadows Remain 04:42
2.Generation Headless 03:17
3.The Oppressed Will Fly 04:20
4.Slave to Yourself 04:06
5.Nightwarriors 03:28
6.Rebellion 03:42
7.Searching for Regret 04:23
8.One by One 05:22
9.Heat 05:26
10.Your Inner Self 03:55
11.Close Your Eyes 04:00
12.We Will Follow 04:47
13.All That Lies Below 05:37

rok wydania: 2019
gatunek: melodic heavy metal
kraj: Niemcy

skład zespołu:
Marco Schober - śpiew
Andy Straehler - gitara
Tomáš Kuchta - gitara
Daniel Stecke - gitara basowa
Jaroslav Rod - perkusja
Mäx Lindner - instrumenty klawiszowe

STEEL ENGRAVED to grupa z Passau w Bawarii, złożona w roku 2006 jako STAINLESS STEEL, ponieważ jednak zespół o tej nazwie już w Niemczech był, zmieniona została w 2007. Grupa nagrała dwie płyty z mieszanką niemieckiego heavy/power i USPM, które jednak nie zdobyły większej popularności. Po roku 2012 nie przejawiał aktywności nagraniowej i przypomniał o sobie dopiero w styczniu 2019 płytą wydaną nakładem greckiej Rock of Angels Records, przy czym w mocno zmienionym składzie. Ze starej ekipy został tylko wokalista Marco Schober i gitarzysta Andy Straehler. Grupę uzupełnili między innymi muzycy z Czech, dołączył także klawiszowiec.

Na nowej płycie STEEL ENGRAVED proponuje inną muzykę niż poprzednio. To ocierający się o styl modern melodyjny heavy metal i gdy szukać bliskich analogii to na myśl nasuwa się fiński SILENTRAIN (ex DUNCES).
Ciepły, bardzo ciepły sound mocnych, nisko strojonych gitar, nowoczesne tło o wstępy klawiszowe w ambientowym stylu, przytłaczający bas, elementy groove w stylu pracy gitar w części utworów, typowe dla modern chwyty wokalne.
Te najbardziej podchodzące pod modern melodic metal kompozycje są najlepsze i tu zdecydowanie wyróżnia się Slave to Yourself, szybki i autentycznie przebojowy, bardzo dobrze prezentuje się też One by One oraz Close Your Eyes.
Na albumie można też usłyszeć łagodne, lekko dramatyczne numery melodic heavy w rodzaju Heat, czy bardzo udanego romantycznego Your Inner Self z ciekawym refrenem i aranżacją, a nawet nawiązujące w delikatniejszej formie do poprzedniego stylu zespołu (Rebellion). Nie najgorsza jest także ballada z wykorzystaniem pianina All That Lies Below z aktorskim wokalem Schobera. Wokalista jest solidny i tu trudno go za coś zganić, poza źle zaśpiewanym na wstępie Where Shadows Remain. Instrumentaliści są kompetentni, choć ich solowe popisy bardzo oszczędne. Jest w tej muzyce niezły klimat, momentami w obszarach heavy/gothic, ale w modern oprawie.

Zwraca uwagę bardzo staranna produkcja. Producentem jest znany basista Mario Lochert (SERIOUS BLACK, EMERGENCY GATE), a za ustawienie wokalu odpowiadał sam Ralf Scheepers. Mix i mastering to dzieło znanego czeskiego klawiszowca i dźwiękowca Jana Vacika (ex SERIOUS BLACK i inne) i jak widać grupa uzyskała bardzo profesjonalne wsparcie w tej kwestii.
Jest to dobra płyta, inna niż typowy niemiecki heavy metal, trochę fińska, trochę modern i trochę za mało wyrazista w chwytliwości kompozycji. W sumie jednak zwrot w dobrym kierunku, na obszary przez heavy metal niemiecki mało wyeksploatowany.


ocena: 7,2/10

new 28.01.2019
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości