Samouczek korzystania z forum
[Obrazek: Uf7weab.png]

Samouczek korzystania z forum.

Brzmi śmiesznie? Być może tak, lecz co poniektórzy mają ewidentne problemy w dostosowaniu się do panujących na forum zasad i reguł. Nie mówiąc już o tym, że czasami odnosimy wrażenie, że część użytkowników w ogóle korzysta pierwszy raz z takiego tworu jak "forum". W związku z tym postaram się przybliżyć nieco jego ideę oraz podstawowe zasady jego prawidłowego użytkowania. Zapraszam do krótkiej lektury.  

1. Rejestrując się na forum musisz wiedzieć po co to robisz. W końcu nie trafiłeś tu przypadkowo, prawda? Poświęć trzydzieści sekund i zastanów się jaki był Twój cel. To znacznie ułatwi przyswojenie następnych punktów.

2. Kiedy już wiesz po co tu jesteś, możemy przejść do drugiego zagadnienia jakim jest przemieszczanie się po forum. Zacznijmy jednak od krótkiego wyjaśnienia pewnych definicji. Forum jest podzielone na działy, w których znajdują się tematy, w których użytkownicy piszą posty. Po kolei:
a) Dział - zbiór wątków o podobnej tematyce. Ułatwia on odnajdowanie szukanych przez nas treści. Działy mogą też zawierać w sobie poddziały, ale o tym za chwilkę.
b) Temat - jak sama nazwa wskazuje, to miejsce, w którym użytkownicy dyskutują na konkretny temat. To pojęcie jest dużo węższe i dużo dokładniej definiuje zakres w jakim jest prowadzona rozmowa.
b) Post - jest to wiadomość napisana przez jednego użytkownika, w którym ten wyraża swoje opinie, obawy, pytania. Jednym słowem jest to podstawowa jednostka służąca do komunikowania się na forum.

3. Teraz gdy już znamy terminologię przejdźmy do kwestii orientacji i właściwego poruszania się po forum. Weźmy jako przykład taką sytuację:

Gracza A szuka informacji na temat Przeznaczenia, a dokładniej pewnego zadania w Gildii Złodziei, z którym ma problem.

Na stronie startowej widzi on działy jako najbardziej ogólną segregację zawartości forum. Pierwsze musi on zadecydować, który dział będzie odpowiedni. Przegląda forum i widzi:

[Obrazek: 6xfXJjk.png]

Tak, dział zakreślony na czerwono będzie dobry. Aby się do niego dostać należy kilknąć lewym przyciskiem myszy na biały napis - nazwę działu. Udało się? Bardzo dobrze.
Następnie Gracz A widzi, że w dziale Przeznaczenie - Gildie/Zadania znajdują się kolejne działy (inaczej poddziały). Wybiera więc:

[Obrazek: jjBGsIr.png]

ponieważ Gildia Złodziei jest gildią poboczną. (Tak, trzeba też posiadać podstawową wiedzę dotyczącą tego czego szukamy.) W poddział wchodzi się identycznie jak w dział.
Następnie Gracz A szuka odpowiedniego tematu, w którym mogą znajdować się inforamacje, których potrzebuje.

[Obrazek: 6lMLYgg.png]

Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego wybiera on ten temat? Temat otwiera się identycznie jak poddział, dział i w ogóle wszystko? Na prawdę muszę to za każdym razem pisać? Wydaje mi się, że już rozumiecie.
Okej, Gracz A jest w temacie Gildii Złodzieji, ale co dalej? Gracz A jako przykładny użytkownik wertuje najpierw temat w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące go pytania, by nie pytać o coś, o co pytał ktoś dwie minuty temu. Po temacie porusza się on za pomocą suwaka po prawej stronie, a kiedy skończy czytać jedną stronę i będzie chciał przejść do następnej używa tych przycisków:

[Obrazek: sfLfi2F.png]

Można poruszać się do przodu o jedną stronę albo o kilka. Można się nawet cofać! Kapitalna sprawa. Myślę, że sami sobie to przetestujecie.
Niestety, Gracz A nie znalazł tego czego szukał. Postanawia w takim razie napisać własną wiadomość. Zaczyna on od tego, że rysuje on sobie w głowie szkic swojej wypowiedzi. Zastanawia się co jest istotą jego problemu i jak mógłby go opisać w najbardziej przejrzysty i treściwy sposób. Kiedy już sobie przygotuje plan, szuka on na dole strony takiego okienka:

[Obrazek: gSErMqG.png]

Korzystając z przycisku Odpowiedz (bądź też Szybka odpowiedź - zalecane dla zaawansowanych użytkowników) przelewa on swoje myśli na papier, a dokładniej na monitor. Jako, że Gracz A miał problem polegający na tym, że nie mógł on znaleźć pewnego przedmiotu o nazwie Super Item, który jest potrzebny do zadania Epicki Quest zlecanego przez osobę o imieniu Milusiński NPC pisze on następującą wiadomość:

[Obrazek: L6fbnpX.png]

Gracz A nie idzie bowiem na całkowitą łatwiznę i chciałby dostać jedynie drobną wskazówkę co do lokalizacji poszukiwanego przedmiotu. Korzystając z przycisku Odpowiedz upublicznia on swojego posta.
Następnie Gracz A cierpliwe czeka aż jakiś inny użytkownik na forum udzieli mu odpowiedzi. Po jej otrzymaniu uprzejmie dziękuje i wraca na stronę główną.

Czyż to nie jest proste? Ależ oczywiście, że jest. Na razie to tyle.
Samouczek będzie na bieżąco uzupełniany. Jeśli coś nie jest do końca jasne proszę o zadawanie pytań. Przynajmniej przećwiczycie sobie pisanie wiadomości. To na prawdę nie boli.

Dziękuję za uwagę!
Docia <3
Odpowiedz
Mam nadzieję, że wszyscy przeczytali.

Nie liczcie na to,  że ekipa DT będzie dniem i nocą siedzieć na forum i Prowadzić Centrum Bratniej Pomocy.
Jest dział, są tacy gracze co już jakieś zadanie zrobili czy też mają wyrobione zdanie na jakiś temat i pomagajcie sobie wzajemnie.

Jakoś mi się wydaje, że spora liczba userów to po prostu nie ma co zrobić ze swoim życiem i przychodzi tu poczytać co piszą inni.
Wielu tu takich jest, co nic nie mieli do powiedzenia przed premierą i teraz po, a siedzą na naszych kolejnych forach od dwóch ponad lat.

Cytat:Mam nadzieję, że wszyscy przeczytali.

A jednak nie, o czym świadczy mała liczba wyświetleń.

Zaczynają się też pojawiać zajebiste tematy własne użytkowników w dziale Przeznaczenie.
Zaczyna się także uporczywe zadawanie pytań, odpowiedzi na które można znaleźć w danym temacie często kilka razy.

Przy tej okazji ostrzegam, że oprócz dręczenia zwierząt do furii doprowadza mnie stwierdzenie "nie chce mi się czytać całego tematu".

Taka delikatna sprawa.
Ja wiem, że wy w oddzielnych postach wyrażacie swoją wdzięczność w formie postów "OK dzięki" i podobnych.
To miłe ale absolutnie zbędne , bo tematy pęcznieją potem od takich postów i rozwadniają je.

Jeśli chcecie wyróżnić jakieś osoby za okazywaną pomoc to dawajcie Punkty Reputacji , przy czym zaznaczam - to nie są żadne propsy za pierdoły i lajki tylko punkty na jakie się u nas ciężko pracuje.
Ja na swoje pracowałem ponad rok.

Posty typu "Dzięki" będą usuwane nie dlatego, że mamy w dupie waszą wdzięczność, a dlatego że bez nich tematy są bardziej czytelne.
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz
Do tej pory wysyłane były wiadomości PW do nowych użytkowników przypominające o Regulaminie - napisaniu posta, odblokowania wiadomości PW, odhaczenia opcji ukrycia na forum, bla bla bla. Teraz każdy z pozycji Gość może pobrać to, po co tu przyszedł. Jeśli jednak przyszedł po coś więcej - i nawet się zarejestruje - powinien zaznajomić się z regułami na tym forum.
„Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”
                                   Bezimienny - 'Przeznaczenie Epilog'
                                   Kubuś Puchatek

Odpowiedz
Niektórzy chyba nie rozumieją jednej rzeczy.

Jeżeli w ciągu 24 h od chwili rejestracji na koncie nowego użytkownika nie pojawi się ani jeden post, to konto jest usuwane.
Gdy taki zawodnik uporczywie rejestruje się kilka razy pod rząd i nadal nic nie napisze, to dostaje bana i to nie tylko na nick.
Radzę o tym pamiętać.
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości