Scanner
#3
Scanner - The Cosmic Race (2024)

[Obrazek: ODYtNTM0MS5qcGVn.jpeg]
tracklista:
1.The Earth Song 05:32
2.Face the Fight 05:10
3.Warriors of the Light 05:07
4.Dance of the Dead 04:49
5.Scanner's Law 04:13
6.A New Horizon 05:41
7.Farewell to the Sun 05:38
8.Space Battalion 06:46
9.The Last and First in Line 04:46

rok wydania: 2024
gatunek: power metal
kraj: Niemcy

skład zespołu:
Efthimios Ioannidis - śpiew
Axel Julius  - gitara
Jörn Bettentrup - gitara basowa
Boris Frenkel - perkusja


Legendarny SCANNER wciąż żyje i nagrywa. Co prawda ostatnia ich płyta pochodzi z roku 2015, ale tę dzieliło od poprzedniej, z Lisą Croft, trzynaście lat, więc tym razem uwinęli się szybciej.
Album "The Cosmic Race" ukaże się 12 stycznia 2024 nakładem greckiej wytwórni Rock of Angels Records, a związki z Grecją są tu głębsze, bo od 2003 wokalistą jest Grek Efthimios Ioannidis.

Całość materiału przygotował odwieczny lider Axel Julius i tym razem SCANNER wraca do kosmicznej SF epickiej opowieści o losach ludzkości w przyszłości, osadzonej zresztą w mini uniwersum stworzonym przez zespół jeszcze za czasów "Hypertrace". Od tego czasu minęło jednak tak wiele lat i tak bardzo SCANNER się zmienił.
Grupa oferuje niemiecki, melodyjny power metal głównego nurtu, gdzieś z obszarów wczesnego IRON SAVIOR i to słychać w konstrukcjach poszczególnych kompozycji. Zwrotki zazwyczaj spokojniej muzycznie opowiadają historię, refreny są wyraziste, nad wyraz chwytliwe jak na to, co oferował SCANNER przez ostatnie trzydzieści lat i opener The Earth Song to najlepszy utwór, jaki zespół przedstawił od wydania "Terminal Earth". Renesansu SCANNER jednak nie ma. Jest na pewno bardzo dobra forma wokalna Ioannidisa, jest na pewno interesująca gra Juliusa, szczególnie w solach o sporym ładunku rozpoznawalnych, powtarzalnych motywów, jest także znakomita realizacja Maxa Mortona, który z takim klasycznym power metalem w opcji masteringu miał do czynienia chyba po raz pierwszy i zrobił to nad wyraz profesjonalnie. Czytelne, przyjemne dla ucha brzmienie dopełnia tu selektywność poszczególnych instrumentów w ramach mixu Juliusa i to także jest sound ogólnie przywodzący na myśl te pierwsze albumy IRON SAVIOR. Choć to koncept SF, to nie ma tutaj jakże często irytujących futurystycznych synthów i podobnych rzeczy i wszystko opiera się na solidnym brzmieniu sekcji rytmicznej, pozbawionej brutalności gitarze i dobrze ustawionym w przestrzeni głosie Efthimiosa Ioannidisa.
Renesansu SCANNER w pełnym wymiarze jednak nie ma, bo nie starczyło Juliusowi inwencji twórczej na zaimplementowanie w tych utworach większej porcji realnie chwytliwych refrenów, które są w ogólnej masie niezłe, ale nieco naiwne w tych dosyć ogranych motywach. Nie są złe, ale przecież ten z Face the Fight, jako tu jeden, wcale nie jest jakiś rewelacyjny. Takie jakby mroczniejsze fragmenty (jak w Dance of the Dead) rozmywają się w nudnawej i rozwlekłej pseudo epice, a balladowo - epicki A New Horizon, stanowiący tu centralny punkt fabularny, poza kilkoma miejscami ma niedużą heroiczną siłę oddziaływania. Tak bardziej bojowo prezentuje się Space Battalion i to wyszło więcej niż dobrze, choć jak na power metal, to mało naporu, a jak już jest, to ma on co ciekawe power/thrashowe podłoże. I co ciekawsze, jest tu partia w manierze helleńskiego epic metalu i to obok utworu The Earth Song jest najlepszy fragment płyty.
Finał w postaci The Last and First in Line jest z kolei bardzo skromny i do tego niemal na granicy melodic progressive metalu.

Tak więc renesansu SCANNER nie ma, ale jest i tak najlepsza od czasów fantastycznego debiutu płyta i to się liczy najbardziej. Mało oryginalna i mało wnosząca do power metalu muzyka, ale fanów zespołu i niemieckiej estetyki gatunku powinna ucieszyć, choć generalnie jakiejś rewelacji nie ma.


ocena: 7/10

new 13.11.2023

Przedpremierowa recenzja dzięki uprzejmości wytwórni Rock of Angels Records
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Scanner - przez Memorius - 14.10.2018, 21:47:38
RE: Scanner - przez Memorius - 09.08.2020, 16:00:10
RE: Scanner - przez Memorius - 13.11.2023, 21:00:14

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości