06.09.2023, 17:55:38
Heel - Chaos and Greed (2009)
tracklista:
1.Chaos and Greed 06:14
2.Crusader 03:52
3.Did You Know 05:27
4.Taste of Steel 05:13
5.Sons of Thunder 05:00
6.Forbidden Ways 05:10
7.Kingdom Comes 06:12
8.Light of Day 05:23
9.S.O.S 05:11
10.This Angel Cry 06:32
11.Gold and Glory 05:23
12.Walk to the Light 05:59
13.Land of Freedom 04:31
rok wydania: 2009
gatunek: power metal/heavy metal
kraj: Szwecja
skład zespołu:
David Henriksson - śpiew
Marcus Elisson -gitara
Magnus Öberg - gitara basowa
Alexander Gustavsson - perkusja
David Jonasson - instrumenty klawiszowe
Po wydaniu debiutu skład HEEL zmienił się i w miejsce tych, którzy odeszli, dołączyli dwaj byli członkowie power metalowego NOVERIA (Alexander Gustavsson i David Jonasson), grupy, która sukcesu nie odniosła. Wytwórnia Rivel w maju 2009 wydała drugi album zespołu. Ciekawostką jest fakt, że tym razem w wokalach pobocznych jako goście pojawili się następca Henrikssena w INSANIA Ola Halén oraz wschodząca gwiazda szwedzkiego power metalu Tommy Johansson.
Jest to płyta bardzo długa. Siedemdziesiąt minut muzyki się na nią składa i można odnieść wrażenie, że HEEL jakby spodziewał się, że jest płyta ostatnia i postanowił utrwalić na niej wszystko, co w poprzedzającym jej wydanie okresie przygotowała.
Rycerskiego, heroicznego, melodyjnego power metalu jest tym razem więcej niż poprzednio, przy czym takiego z nurtu głównego i pośrednio wynikającego z doświadczeń Henrikssena z INSANIA, z drugiej strony mającej wiele wspólnego z melodyjnym power metalem z obszaru NARNIA i szerzej mówiąc christian metalu, co słychać najbardziej w aranżacjach klawiszowca Davida Jonassona, który na tej płycie ładnie prowadzi swój własny plan, średnio cofnięty w stosunku do gitary Elissona.
Technicznie trudno coś zarzucić takim rycerskim kompozycjom power metalowym z ostrą gitarą i pompatycznymi zwolnieniami jak tytułowy Chaos and Greed, Crusader czy Taste of Steel, jednak poziom chwytliwości melodii i atrakcyjności refrenów jest tylko średni. Tam gdzie dokładają autentycznej energii i kilka atomów neoklasyki, jak w Forbidden Ways, zespół brzmi zupełnie inaczej i staje się interesujący, a stosunkowo wysoki Henrikssena wpasowuje się w to tym razem jak należy.
Zasadniczo można ten album zaliczyć do nurtu christian metalowego, przy czym bez przerysowanej wzniosłości i nadmiernego ugładzenia, jakkolwiek takie bardziej stonowane utwory jak Did You Know, to jednak christian melodic metal głównego nurtu. Patetyczny song hymnowy, obowiązkowy na albumie z christan metalem jest poprawny, ale nie porywa, jak i niektóre inne chociażby z repertuaru NARNIA, pewnie także dlatego, że rozbudowana część instrumentalna ma zbyt progresywny charakter. Takie poprawne, ale ograne w melodiach christian metalu szwedzkiego są raczej łagodne power metalowe Light of Day i Gold and Glory, choć ta kompozycja coś jednak w sobie ma i to się ujawnia przy bliższym zapoznaniu.
Sons of Thunder to progresywny power metal, miejscami naznaczony stylistyką rytmiczną DEEP PURPLE i ogólnie to jest nie do końca przekonujące. Do lepszych na tej płycie w opcji wykorzystania heavy/power metalowej estetyki riffowej jest ładnie obudowany dramatyzmem S.O.S. W This Angel Cry są w tej nastrojowości i nienachalnym wykorzystaniu neoklasyki porównywalni do BOOK OF REFLECTIONS. Walk to the Light to wyniosły i chłodny song epicki w tradycji Malmsteena, ma też cechy podobnych kompozycji granych przez niektóre zespoły amerykańskie z kręgu ARTENSION i RING OF FIRE. Strzeliste klawisze, uroczysta atmosfera, spokojne tempo i wyważona epickość w zamykającym ten album Land of Freedom sprawiają dobre wrażenie.
Jeśli chodzi o sound, to jest to klasyczne brzmienie szwedzkie ze stalową gitarą i klawiszami na planie dalszym, ale starannie zrealizowanymi. Do tego dochodzi głośna sekcja rytmiczna z wyrazistym basem i blachami. To taki charakterystyczny sound, często kojarzony z wytwórniami christian metalowymi ze Szwecji, takimi jak Rivel i Ulterium.
Faktycznie stało się tak, że ten zespół już więcej nic nie nagrał. Istnieje jednak formalnie w tym samym składzie co skład z tego albumu i od czau do czasu pojawia się na koncertach.
Na pewno udział tu Johanssona wpłynął na jego pomysły i aranżacje w zespołach REINXEED i GOLDEN RESURRECTION, które wkrótce stały się jednymi z wiodących w szwedzkim christian metalu i jednymi z najważniejszych motorów napędowych wytwórni Rivel Records i Liljegren Records powiązanych z Christianem Rivelem.
ocena: 7,7/10
new 6.09.2023
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL
"Only The Strong Survive!"
"Only The Strong Survive!"