NORWESKA SCENA POWER METALOWA
#1
Norwegia to kraj słynący z black metalu , natomiast power metal reprezentowany tam był i jest bardzo skromnie. Grup grających ten odłam metalu jest niewiele , choć zazwyczaj pochodzące stamtąd płyty stoją na co najmniej dobrym poziomie.
Szlaki przecierał w końcu lat 80tych ARTCH , zespół nieco nie spełniony , który zadebiutował sensacyjnie w roku 1988 LP "Another Return" , umiejętnie łącząc power metal europejski , dopiero się kształtujący z amerykańskim graniem heavy power metalu. Trudności organizacyjne i personalne , raz spadek popularności tradycyjnego metalu na rzecz cięższych odmian , spowodował że grupa po nagraniu jeszcze jednego albumu na wiele lat zamilkła ,a jej reaktywacja w 2000 roku nie zaowocowała kolejnymi nagraniami.
Znaczna część zespołów z Norwegii połączyła power metal z metalem progresywnym , częściowo wzorując się na zapewne najsłynniejszym z bandów tego rodzaju -CONCEPTION , który zadebiutował w 1991 roku albumem "The Last Sunset" a potem w latach 1993-1997 nagrał jeszcze trzy albumy ,które wzbudziły duże zainteresowanie fanów i krytyków. Także jednak i ten zespół ostatecznie nie przetrwał , jednak jego wokalista Roy Sætre "Khan" Khantatat kontynuuje muzyczną karierę z w słynnym amerykańskim KAMELOT.
Próby wypełnienia luki po tym zespole na scenie norweskiej nie powiodły się a niewątpliwie warty uwagi SEA OF DREAMS , który nagrał dwa albumy w latach 1996-1998 pozostał szerzej nieznany.
Obecnie najbardziej aktywny na obszarze progresywnego melodyjnego power metalu w Norwegii jest WINTERSTRAIN , który nagrał dwa albumy , z czego ostatni w 2008 - "Shifting Sands".
Jednak i ten zespół pozostaje w cieniu grup skandynawskich ze Szwecji czy Danii.
Zdecydowani ocalić od zapomnienia należy ASHES TO ASHES , zespół który na swoich dwóch albumach ( "Shapes of Spirits " z 2000 i "Cardinal VII" z 2002) umiejętnie połączył power metal z elementami symfonicznymi i gotyckimi . Obecny status tego zespołu jest niejasny i nie daje on znaku życia . Wciąż aktywny jest natomiast inny band prezentujący mroczniejszą stronę power metalu - ARCH NEMESIS. Jednak i ta ekipa nagrała swoją ostatnią , druga płytę "Of Mind and Fantasy" , dawno , bo w 2004 roku.
Na fali wzrostu popularności melodyjnego power metalu duże znaczenie uzyskał natomiast w Norwegii PHOENIX RIZING , który nagrał w latach 1998 i 2000 dwa albumy z interesującym , po części w klimatach fantasy i przesiąkniętych epickim duchem europower metalem , stając się jednym z pionierów gatunku w ramach jego renesansu w Europie. Zespół potem został rozwiązany ale część jego członków założyła z kolei HIGHLAND GLORY , który zdobył dużą popularność swoimi dwoma albumami "From the Cradle to the Brave" z 2003 i "Forever Endeavour " z 2005.
Potem jednak kariera i tego zespołu załamała się , wokalista Jan Thore Grefstad wybrał nieco bardziej klasyczne formy metalowej muzyki a sam zespół zmienił orientację na melodic metal i obecnie szykuje się do wydania nowej płyty ,ale już z damskim wokalem w roli głównej.
Nieco śladami tej ekipy próbował podążać MEMORIZED DREAMS , nagrywając jednaj dwa słabe albumy w latach 2004-2007 uznania nie zdobył.
Na uznanie zaś zdecydowanie zasłużył GUARDIANS OF TIME. Grupa debiutowała w 2001 roku bardzo ciekawym powermetalowym albumem "Edge of Tomorrow " po czym w zmienionym składzie zagrała ciężej i bardziej progresywnie na płycie "Machines of Mental Design" (2004) , albumie mało znanym , a z pewnością jednym z najlepszych jakie pojawiły się w Norwegii a nawet w Europie. Trapiony różnymi problemami zespół rozleciał się , jednak ostatnio został reaktywowany a nowa płyta "A Beautiful Atrocity" na się pojawić w roku 2011.
Mało wiadomo o podziemnej w zasadzie ekipie WITCHHAMMER , która działała aktywnie na początku lat 90tych XX wieku grając energetyczny power metal.
Obecnie zapewne najbardziej znanym zespołem grającym melodic power metal jest GAIA EPICUS , którego styl jest w znacznej mierze odbiciem fascynacji lidera Thomasa Chr Hansena niemieckim graniem spod znaku HELLOWEEN i GAMMA RAY czy IRON SAVIOR. Będąc w zasadzie przedsięwzięciem kierowanym prze jednego człowieka GAIA EPICUS nagrał cztery płyty poczynając od lekko progresywnej "Satrap" (2003) , poprzez hellowinową "Symphony of Glory"(2005) i mocniejszą brzmieniowo ocierającą się o heavy power "Victory" (2007)aż do "Damnation" (2009) wzorowanej na nowszych albumach GAMMA RAY. Także i ten projekt przeżywa poważne problemy pozamuzyczne i planowa na rok 2010 płyta "Dark Secrets" w tym terminie się nie ukaże.
Ze scena power metalową powiązany jest także poniekąd zespół KELDIAN , czerpiący inspiracje z muzyki po lat 80tych oraz w swoim czasie bardzo popularny COMMUNIC , bliższy jednak metalowi progresywnemu.
Poza wymienionymi grupami istnieją w Norwegii jeszcze oczywiście i inne, dające o sobie od czasu do czasu znać nagraniami demo czy skromnymi Ep-kami , jednak uzyskać kontrakty płytowe czy zaprezentować swoja muzykę na koncertach nie jest im wcale łatwo.
Być może najbliższe lata przyniosą zmianę w tym zakresie i pojawi się jakiś interesujący debiut z kraju fiordów , który wzbogaci skandynawską scenę power metalową.
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości