Belgijskie zespoły wytwórni Mausoleum lat 80tych XX wieku
#1
Mausoleum Records była pierwsza belgijską wytwórnią płytową , która zainteresowała się wydawaniem i promocją albumów z muzyką heavy metal . Opinie o tej wytwórni krążyły różne . Zarzucano jej nieudolne zarządzanie, zły dobór zespołów do "stajni " , słaba promocję i często za niski budżet produkcyjny , co odbijało się na poziomie samych albumów.
Z drugiej strony jednak wytwórnia ta zaprezentowała wile zespołów , nie tylko z Belgii , które być może nigdy nie zdołały by utrwalić swojej muzyki.
DANGER - "Danger" (1981) to prawdopodobnie, pierwszy oficjalnie wydany Heavy Metalowy krążek w tym kraju właśnie przez Mausoleum. Wydany to za mało powiedziane. Pierwszy, który zyskał szersze uznanie i wzbudził poważne zainteresowanie. Zespół DANGER, podobnie jak większość jemu podobnych w latach osiemdziesiątych, nagrał tylko jeden LP i odleciał w niebyt. Animatorem tej formacji był Christian Forthomme, który rok później, rozpoczął z FN GUNS marsz na top wśród zespołów z nurtu w Belgii. A DANGER ? DANGER zagrał to, co w tym czasie mógł. Dużo tu było hard rocka, choć jego ciężka odmiana raczej panowała w większym procencie tego LP. Byli pierwsi, byli kultowi, choć ten kult dzisiaj już nie istnieje. Zapomniani, odrzuceni, niedoceniani, ale byli kamieniem, który poruszył lawinę. Tutaj sięgają końcówki korzeni Heavy Metalu w kraju Flamandów i Walonów...
[Obrazek: 54034.jpg]

Mausoleum stawiało na różne zespoły , wykorzystało także modę na speed metal i narodziny thrashu w Europie. Tak światło dzienne ujrzały dwa albumy zespołu WARHEAD z wokalistą Patrickiem"The Beast" Van Londerzele. Na obu tych płytach zespół przedstawił bezkompromisowy , choć melodyjny surowo zagrany speed metal z elementami embrionalnego thrashu i ta grupa przez kilka lat stanowiła krajową czołówką w takim graniu. Gdy moda na speed metal przeminęła , a zespół w innej stylistyce się nie potrafił odnaleźć utracił kontrakt i został rozwiązany.
Mausoleum wydało dwa LP:
Speedway (1984)
[Obrazek: 6828.jpg]

oraz The Day After (1986)
[Obrazek: 6829.jpg]

ten album zawierał muzykę bardziej skłaniającą się ku wzorom niemieckim i naśladował nieco zarówno grupy speed metalowe jak i te które zaczęły w tym kraju kłaść podwaliny pod różne formy power metalowego grania. Płyta charakteryzowała się też lepszym brzmieniem niż debiut.

Spośród belgijskich zespołów lat 80tych , które pod opieką miała wytwórnia Mausoleum
najbardziej znanym był OSTROGOTH
Zespół prezentował energiczny heavy metal klasyczny z elementami tego co niebawem zaczęto nazywać power metalem i zadebiutował cztero utworowym mini LP Full Moon's Eyes w 1983
Dobre przyjęcie tego wydawnictwa spowodowało wydanie w 1984 pierwszego LP Ecstasy and Danger
[Obrazek: 5014.jpg]

W 1985 zespół przygotował kolejny LP Too Hot -tu jednak zaprezentował nieco lżejszy materiał bardziej "chwytliwy" i prostszy , bliższy ówczesnemu hard rockowi , gdzie krzyżowały się style europejski i amerykański.
[Obrazek: 5013.jpg]
Płyta wielkiego sukcesu nie odniosła i zespół się rozpadł .
Jednak z inicjatywy swoich pierwotnych założycieli Rudy Vercruysse (g) i Maurio Pauwelsa (p) po roku został reaktywowany z nowym wokalistą - Peterem De Wint poprzednio w innym zespole stajni Mausoleum - CROSSFIRE
Efektem był hard rockowo/heavy metalowy, melodyjny album Feelings of Fury wydany w 1987 również przez Mausoleum, która z tym zespołem wiązała cały czas spore nadzieje.
Także i ten album nie cieszył się zbyt wielkim powodzeniem i niebawem grupa została rozwiązana.
Po latach na fali powrotów zespół sie reaktywował ale działalności nagraniowej nie przejawia.
[Obrazek: 5015.jpg]

Do grupy zespołów z wytwórni Mausoleum należał też LIONS PRIDE
w latach 80tych wydali tylko jeden album Breaking Out w roku 1984.
Muzycznie była to nieco mocniejsza odmiana brytyjskich zespołów z głównego nurtu NWOBHM
z graniem klasycznego metalu w wydaniu niemieckim .
W pewnych kręgach ten LP uznawany jest z za kultowy. Płyta jest faktycznie udana choć zespołowi brakowało rozpoznawalności i tożsamości , nawet na tle innych grup belgijskich.
[Obrazek: 8625.jpg]
Prawdziwy heavy metal grał SCAVENGER najbardziej chyba true metalowy zespół z Belgii nie tylko w tamtych czasach.
Klasyczny jedyny album Battlefields z 1985 niszczy nie tylko takimi hitami jak Battlefield czy Into the Fire. Doskonały wokal oraz bardzo mocne i ostre brzmienie oraz dobra (jak na Mausoleum ) produkcja stawia ten album w rzędzie czołowych osiągnięć belgijskiej sceny metalowej lat 80tych.
Ocena 8,5/10
[Obrazek: 6762.jpg]
Mimo wartości jaką ten zespół niewątpliwie posiadał i ta grupa nie zdołała przetrwać , o co w pewnym stopniu oskarżano i sama wytwórnię , słabo promującą to wydawnictwo nawet na rodzimym rynku. Ciekawostka jest fakt ze płyta w 1995 została przez tą wytwórnię wydana ponownie w ramach serii Mausoleum Classix.

Jak wspomniałem przy okazji OSTROGOTH wokalistą w drugim składzie był Peter De Wint . Pierwszym jego zespołem był CROSSFIRE również reprezentujący wytwórnię Mausoleum.
Grupa na pierwszym albumie See You in Hell 1983 zagrała ostry brzmieniowo heavy metal inspirowany zarówno graniem brytyjskim jak i amerykańskim (np w Killing a Cop). Mocne brzmienie podkreślone było lekko "barbarzyńskim" wokalem i potężną perkusją i basem. Granie melodyjne na zmiennych tempach , często niemal speed metalowe jak w doskonałym Magnificent Night. Teoretycznie bardziej przebojowe numery jak Lover's Game były jednak mało atrakcyjne... Album zamyka znakomity See You in Hell , dynamiczny i pełen agresji z doskonałymi partiami gitarowymi.
Ogólnie za ten LP ocena 7/10
[Obrazek: 4747.jpg]
Druga płyta to Second Attack (1985) i jest to rzeczywiście potężny atak.
Speed heavy power jakiego w owym czasie ciężko szukać w Europie.
Dużo to atrakcyjnych melodii , wokalista już mniej ryczy a więcej śpiewa w tym w stylistyce NWOBHM. Mocarne gitary i jak poprzednio miażdżąca sekcja rytmiczna - taki Feeling Down niszczy dokumentnie,podobnie jak surowy Atomic War.Ma swoją gitarową moc również Scream and Shout.
Świetnie także zaprezentowali się w złożonym i długim klimatycznym Running For Love. Doskonały metal tradycyjny pełen smutku i melancholii. Wspaniały numer!
Płyta niesłusznie zapomniana i czasem krytykowana zaocznie... niesłusznie.
Ocena 9/10
[Obrazek: 4746.jpg]
Niekiedy się mówi że CROSSFIRE nie trafił we właściwie miejsce i że w USA zdobył by większe uznanie. Cóż w dużym stopniu to wina Mausoleum , która w dziwny sposób preferowała raczej gorsze zespoły. Niemniej na rynku europejskim , także w Holandii Niemczech zespół znalazł duże grono fanów.W zasadzie na tym kariera zespołu się zakończyła.
Grali jeszcze jakiś czas i ukazał się nawet krążek Sharpshooter w 1986 ale zawierał on tylko kompilację nie publikowanych wcześniej nagrań i kilku live.
Potem jeszcze płyta koncertowa Live Attack w 1987 i zespół rozwiązał się w tymże 1987. Album koncertowy został początkowo wydany przez inna wytwórnię Bellaphon . Mausoleum nie była zainteresowana tym LP , jednak na fali mody na stare zespoły "przypomniała" sobie o CROSSFIRE w 2002 i ten koncert ponownie ukazał się w wersji CD wzbogacony o studyjne nagrania z Sharpshooter .
Metal znacznie bardziej melodyjny i przebojowy niż inne bandy z Mausoleum grał STEELOVER. Zespół nagrał jeden LP Glove Me (1985) i można go określić jako jeden z pierwszych jeśli nie pierwszy belgijski zespół grający typowy melodic metal.Ciekawostką jest fakt że ,perkusistą był tam Rudy Lenners znany głównie z niemieckiego SCORPIONS . Zespół przygotował też materiał na drugi LP z wokalistką Dani Klein , jednak ostatecznie nie został on nigdy wydany.

Zestawienie to nie wyczerpuje oczywiście wszystkiego , co z belgijskiego heavy metalu Mausoleum wydało. Było także sporo singli i maxi singli różnych zespołów , które jednak ostatecznie skrył mrok zapomnienia. Wymienione powyżej stanowiły główną wizytówkę belgijskiej sceny tradycyjnego metalu w tamtych latach i część z nich skutecznie , przynajmniej przez jakiś czas konkurowała z grupami holenderskimi i niemieckimi , grającymi podobna muzykę.
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości