Euroforce
#1
Euroforce -Euroforce (2005)
[Obrazek: 366889.jpg?3306]

Tracklista:

1. Spirit Raven 03:51
2. The European Lie 04:38
3. Trumpets Of Old 03:38
4. Crown Seeker 05:06
5. Modern Times 03:51
6. Hellenic Spirit 03:15
7. By Neptune's Hand 03:56
8. Spirit By My Side 04:20
9. Brighter Hellas 04:38
10. Weeping Of A Stone 03:35
11. Ubiquitous 03:19
12. Byzantine Heritage 02:38

Rok wydania: 2005
Gatunek: Neoclassical Power Metal
Kraj: Grecja

Skład:
Jiotis Parcharidis - śpiew
Theodore Ziras - gitara, gitara basowa, pianino, instrumenty klawiszowe
Spyros Kabasakalis - perkusja

Co może wyniknąć z muzycznego spotkania Profesora Gitary Theodore Zirasa z  Jiotisem Parcharidisem?
Efemeryczny i wspaniały projekt EUROFORCE, gdzie Ziras pokazuje maluczkim jak grać power metal w europejskiej odmianie, power metal z elementami neoklasycznymi i bez nich, power metal z kapitalnym wokalem innego mistrza i nad wyraz atrakcyjnymi melodiami.

Spirit Raven zawiera motywy greckiej muzyki ludowej, nie ma jednak w sobie nic z przaśnego folk power w średniowiecznych strojach pastuchów owiec i kóz. Elegancja gry Zirasa na coś takiego nie pozwala.The European Lie jest zrobiony na neoklasycznym fundamencie, ale tylko na fundamencie i na delikatnych neoklasycznych pasemkach w kapitalnym refrenie.
Gdy nie ma neoklasyki otrzymujemy pięknie galopujący lekko epicki Trumpets Of Old, wzorcowe nagranie dla stylu european melodic power metal. Fakt, bywają w tym stylu lepsze melodie, ale czy bywa lepsza gitara i wokal?
Crown Seeker jest przepyszny nie tylko grą Zirasa, ale niesamowitymi partiami Parcharidisa. Podobne rzeczy wyczyniał chyba tylko w najbardziej rycerskich numerach HUMAN FORTRESS. Dramatyzm w Modern Times jest osiągnięty prostymi środkami, choć brzmienie gitary we wstawkach intryguje, a refren jest cudowny i chyba najlepszy na całym albumie. Hellenic Spirit to taka mała próba pójścia w rejony epickiego grania skomasowanego pod neoklasycznym szyldem i zostało to rozwiązane w atrakcyjny sposób. Skocznie, rytmiczne z grecką metalową pasją.
By Neptune's Hand to utwór bardzo przyjemny, delikatny, melodyjny i utrzymany w ryzach melodyjnego rocka najwyższej klasy. Czasem właśnie głosu wokalisty brakowało Zirasowi gdy takie kompozycje umieszczał jako instrumentalne na innych swoich albumach.
Znakomity jest utrzymany skandynawskiej manierze  Spirit By My Side z zamaszystym mocnym refrenem i tu Ziras pokazuje, że także północnoeuropejskie klimaty power metalu nie są mu obce. Brighter Hellas to dynamit Zirasa i pokaz mocy neoclassical power metalu gdy zagra go właściwy człowiek i właściwy człowiek to zaśpiewa.
Tak jak w kolejnym neoklasycznym power metalowym, super eleganckim i pełnym energii Weeping Of A Stone. Parcharidis rozdziera tu głosem przestwory niebieskie!
Umieszczony na końcu Byzantine Heritage ma tylko jedną wadę. jest po prostu za krótki...
Ziras zdecydowanie zaufał Parcharidisowi i na tym LP jest tylko jeden, instrumentalny numer Ubiquitous, klasy Zirasa naturalnie. To taka mała próbka tego, co Ziras robi na swoich płytach instrumentalnych.

Ocenianie gry Zirasa na tym LP nie ma sensu. Jest to zjawisko w świecie metalowej i nie tylko metalowej gitary. To autorytet uznany przez wszystkich i gdy bierze gitarę do ręki nigdy się nie myli i zawsze jest fantastyczny.
A Parcharidis? No cóż, zawsze powtarzałem, że to jedno z najlepszych gardeł metalowych na świecie. Niczego tu nie dodam, poza oklaskami na stojąco po raz kolejny.
Brawa należą się także perkusiście Kabasakalisowi, który naprawdę dostosował się do poziomu sławnych kolegów.
Ziras sam pracował nad produkcją tego albumu, nad brzmieniem, które lepsze już być nie może. Ewentualnie gdyby perkusja była nieco głośniejsza...
Metal Greckich Tytanów z pierwszego szeregu, porywający i na poziomie wykonania dostępnym tylko niewielu.


Ocena: 9,7/10

new 8.08.2018
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości