Sunburst
#1
Sunburst - Fragments Of Creation (2016)

[Obrazek: R-8250024-1457957712-7018.jpeg.jpg]

tracklista:
1.Out of the World 05:27
2.Dementia 05:34
3.Symbol of Life 04:20
4.Reincarnation 04:36
5.Lullaby 04:08
6.End of the Game 04:58
7.Beyond the Darkest Sun 05:10
8.Forevermore 04:36
9.Break the Core 04:28
10.Remedy of My Heart 12:11

rok wydania: 2016
gatunek: progressive power metal
kraj: Grecja

skład zespołu:
Vasilis Georgiou - śpiew, instrumenty klawiszowe
Gus Drax - gitara
Nikos Georgitsopoulos (Nick Grey) - gitara basowa
Kostas Milonas - perkusja
oraz
Bob Katsionis - instrumenty klawiszowe


SUNBURST to kolejny metalowy projekt gitarzysty Gusa Draxa (BLACK FATE, SUICIDAL ANGELS). Tym razem połączył on siły z jednym z czołowych greckich wokalistów Vasilisem Georgiou, z którym już współpracował w BLACK FATE, a który dał się poznać z jak najlepszej strony już w roku 2011 w INNOSENSE. Większość partii klawiszowych zagrał tu gościnnie Mistrz Bob Katsionis.

Na "Fragments Of Creation" wydanym w Europie przez Inner Wound Recordings w lutym 2016 roku SUNBURST proponuje muzykę odmienną od tego co gra BLACK FATE - masywny power metal o cechach progresywnych, nowocześnie zaaranżowany i stanowiący wypadkową twórczości z obszarów muzycznych REDEMPTION, EVERGREY, NEVERMORE i PYRAMAZE z Barlowem, z dodatkowym melancholijnym i refleksyjnym pierwiastkiem występującym w KAMELOT za czasów Khana.
Nie jest to power metal "łatwy", wymaga skupienia i dużej uwagi od słuchacza. Co ciekawe, w zależności od dnia i nastroju coraz to inne kompozycje wydają się najlepsze, wychodzą na plan pierwszy i robią największe wrażenie. Na pewno jednak stałe i niezmienne miejsce w ścisłej czołówce ma otwierający ten LP Out of the World. To kwintesencja stylu z tej płyty i jest tu zarówno doskonała melodia (kapitalny refren!) jak i potężna, mroczna gitara Gusa Draxa, pulsująca, krusząca i brzmiąca bardzo nowocześnie. Jest także niezawodny Vasilis Georgiou i klasa jaka pokazał na tej płycie jest niepodważalna. On czuje doskonale takli rodzaj metalu, nostalgiczny, melancholijny i ciepły, malowany emocjami i uczuciami. Gus Drax gra fenomenalnie. To jest wybitny gitarzysta, już to dokazał wcześniej, ale takiej finezji w solach jeszcze do tej pory nigdy nie zaprezentował. Świetny przykład możliwości Gusa Draxa to instrumentalny Beyond the Darkest Sun, gdzie opowiedział wszystko sam, tylko swoja gitarą.
Tak wtapia się słuchacz w te klimaty hipnotyzujące umiarkowanymi tempami, rozległymi wokalami i wysublimowanymi melodiami jak w Dementia, Reincarnation, czy balladowy Lullaby z fantastycznym solem. Do tej kategorii zalicza się także bardzo elegancko zagrany i ze smakiem zaaranżowany Forevermore.
Jest także trochę nieco prostszego grania w Symbol of Life z kolejnym fantastycznym refrenem i jest to zrobione po mistrzowsku w łączeniu atrakcyjności power metalowej z elementami progresywnymi. Jeśli szukać wysmakowanego chłodu to znaleźć go można  w End of the Game, a jeśli szukać modern metalu, to jest tu mroczny Break the Core.
Monumentalny podsumowaniem i zwieńczeniem tego albumu jest trwający ponad 12 minut Remedy of My Heart  z symfonicznym wstępem, rozwijający się jako wieloznaczna muzycznie opowieść naznaczona potężnymi posępnymi riffami i aktorskim łagodnym wokalem. Dzieje się tu bardzo dużo w ramach introwertycznej podróży w głąb serca i duszy, ilustrowanej piękną muzyką, najbardziej chyba swoistej i nie poddającej się porównaniom z twórczością innych zespołów.

Cały zespół zagrał rewelacyjnie i jest autentycznie zespół, rozumiejący się w każdej chwili i sekundzie tego LP. Trzeba pochwalić dodatkowo sekcję rytmiczną, lekko cofniętą ale rozgrywającą swoje tematy w tle, i to jakie nieraz tematy!
Realizacja dźwięku jest wyborna i  stoi na poziomie światowym. Wszystko, dosłownie wszystko jest zrobione doskonale, a już gitara Draxa to w kwestii brzmienia arcymistrzostwo.
Trudno powiedzieć, co i kiedy stworzy jeszcze SUNBURST, ale już ta jedna płyta zapisuje ich w metalowych annałach historii jako zespół wybitny.


ocena: 9,5/10

new 20.05.2019
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości