Protean Shield
#1
Protean Shield - Protean Shield (2023)

[Obrazek: 1148618.jpeg?3659]

tracklista:
1.Protean Shield 04:36
2.47 Ronin 04:38
3.Stormbringer 04:42
4.Lament 00:38
5.Mariner's Dream 08:00
6.The Pendulum 03:43
7.Sin and Dream 04:22
8.Steel of Ages 03:45
9.Dancers at the End of Time 08:54

rok wydania: 2023
gatunek: epic heavy metal
kraj: Grecja

skład zespołu:
Harris Stampoulidis - śpiew
Yiannis Aktypis - gitara
Yannis Tsiligkakis - gitara
Petros Vasiliadis - gitara basowa
Odysseas Pasipoularidis - perkusja


PROTEAN SHIELD to zespół z Aten, grający epic heavy metal od roku 2019. W czerwcu 2023 przedstawia nakładem greckiej wytwórni No Remorse Records swój debiutancki s/t album.

W składzie tej grupy znajduje się dwóch muzyków związanych ze sceną metalu progresywnego - Yiannis Aktypis i Petros Vasiliadis i w jakiejś mierze to na pewno rzutuje na styl, jaki ta ekipa tu prezentuje. Dużo wzięto od MANILLA ROAD i pewnych bandów greckich, wzorujących się na twórczości Marka Sheltona, ale jednocześnie jest to wokalnie zdominowane przez narrację jakże charakterystyczną dla THE LORD WEIRD SLOUGH FEG. Połączenie specyficzne i realnie przeważa tu nad wyraz wyeksponowany wokal Harris Stampoulidis i nieraz się po prostu wydaje, że reszta zespołu mu po prostu podgrywa. Do tego trzeba szczerze przyznać, że Harris Stampoulidis Scalzim nie jest i nigdy nie będzie, i nie chodzi mi wcale o to, że nie będzie jak on wykładał filozofii na uniwersytecie. Po prostu to wokalista mniejszego formatu, stara się, ale zdarzają się mu wpadki, na szczęście niezbyt wielkie, lecz gdy się celuje w ikonę...  Jeśli chodzi o melodie, to jest nawet interesująco, nawet barwnie i nawet miejscami gdzieś ten grecki duch jednak tu polatuje, choć ściśle reglamentowany i koncesjonowany, pewnie by nagle nie zostać porównanym do Tytanów Helleńskich epic heavy metalu, których tu wymieniać oczywiście nie ma potrzeby. Jest to słyszalne w tytułowym, interesującym Protean Shield, pełnym zgrabnych gitarowych ornamentacji i inkrustacji. 47 Ronin już taki sobie i wszędzie tam, gdzie nieco gorzej się spisuje wokalista, to zaraz wpływa na odbiór. Tak jak w rozbudowanym Mariner's Dream z co najwyżej dobrą melodią główną i tu się to za długo ciągnie i kręci wokoło jednego tematu muzycznego. Mocny atak w stylu MANILLA ROAD to Stormbringer i tu trochę ostrzej śpiewa Harris i zaraz to staje się wszystko może nie bardziej oryginalne, ale autentyczne w przekazie na pewno. Świetne heavy/epickie motywy się tu pojawiają, a najlepszy znalazł się także na zakończenie. Bardziej dostojnie w także amerykańsko brzmiących The Pendulum i Steel of Ages i jest owszem dobrze, ale głębszych emocji nie wywołuje. Bardziej bogato te sheltonowskie nuty i motywy są uwypuklone w zamykającym ten album Dancers at the End of Time, gdzie budowane są klasyczne kontrapunkty z partii łagodnych z gitarą akustyczną o poetycko refleksyjnym charakterze z mocnymi galopadami gitarowymi i ogólnym narastaniem mocy i dramatyzmu w miarę rozwoju akcji.
A najlepszy z tego wszystkiego jest Sin and Dream. Wspaniały przykład wspaniałego helleńskiego epic heavy metalu. Gdyby tak grali tu cały czas, byłby kolejny Tytan Helleński epic metalu. PROTEAN SHIELD zapomniał, że teraz światowa czołówka epic heavy to Grecja, a USA już dawno nie.

Wyborna gra basisty Petrosa Vasiliadisa, który taką samą klasę pokazał w roku ubiegłym na albumie AFTERIMAGE. Gitarowa robota pełna lekkości i swobody i może czasem nawet to jest zbyt wycyzelowane jak na epic metal. Odysseas Pasipoularidis to perkusista wysokiej klasy, ale tu w pewnych momentach jest go za wiele. Stonowana gra perkusisty w epic metalu daje więcej niż power metalowa ekwilibrystyka na bębnach.
W sumie, więcej niż dobre granie, może zbyt zapatrzone w USA i miejscami przez to manieryczne, na pewno jednak nie można powiedzieć, że jest to epic heavy metal uproszczony czy prymitywnie surowy. Perspektywiczna ekipa.


ocena: 7,5/10

new 24.06.2023
NIE JESTEM ATEISTĄ - WIERZĘ W HEAVY METAL

"Only The Strong Survive!"

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości